Olsztyn
27 października 2023
CEiIK
KUP BILET!
CEiIK Koncertowo powraca i to z mocnym, muzycznym uderzeniem. Zapiszcie sobie w kalendarzach i podkreślcie dwa razy datę 27 października 2023. Wtedy, w Auli im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie będziecie mogli zobaczyć oraz usłyszeć Grabaża i spółkę, czyli Strachy na Lachy!
Bilety już dostępne na Biletyna.pl – https://biletyna.pl/koncert/Strachy-na-Lachy/Olsztyn
—–
Strachy Na Lachy to formacja powołana przez Grabaża i Kozaka założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład uzupełnili basista Lo z Inri oraz Mariusz Nalepa gitarzysta zespołu Na Górze. W tym składzie, po dwóch próbach w Pile, jako Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze we wrześniu 2001 roku zagrali ponad dwugodzinny koncert w Legnicy.
Wkrótce zmienili nazwę na Grabaż i Strachy Na Lachy. W lutym 2003 roku Strachy podpisały kontrakt płytowy z SP Records, w efekcie czego, w pilskim Studio „Q”, pod okiem Toma Horna, powstała debiutancka płyta „Strachy Na Lachy”. Z tej płyty największym przebojem jest piosenka Raissa, do dziś żelazny punkt każdego koncertu grupy. Do grupy dołączyli Kuzyn- perkusja oraz Anem – klawisze.
W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem „Piła Tango”. W lutym i marcu 2005 roku SNL odbyły swoje najdłuższe tournee, grając 16 koncertów w całej Polsce.. Podobnie jak przy pierwszej płycie – Strachom w nagraniu albumu pomogło wielu zaproszonych gości – Tom Horn na klawiszach, Tomek Ziętek na trąbce czy Zbigniew Zamachowski, który mistrzowsko użyczył swego głosu Mędrcowi w „Pogrzebie Króla”. Jeden z gości sesji „PIŁA TANGO” – Arek Rejda od 3 września stał się siódmym członkiem strachowego kolektywu…Tego samego dnia Grabaż podejmuje decyzję o usunięciu swojej ksywki z nazwy grupy. Od tej pory prawidłowa i obowiązująca nazwa grupy brzmi: Strachy Na Lachy.
Charakterystyczne dla piosenek SNL są ciepłe, akustyczne melodie, okraszone dźwiękami akordeonu i innych instrumentów, gwarantujących doskonały nastrój. Teksty Grabaża zaś traktują o sprawach najważniejszych dla niego i odbiorców: są to celne opisy otaczającej nas rzeczywistości społeczno – politycznej, jak i stanów ducha, rozterek zwykłego człowieka. Obowiązkowa pozycja dla każdego fana rocka w naszym kraju i nie tylko!
Obecnie formację tworzą: Krzysztof „Grabaż” Grabowski – vocals and guitar, Andrzej „Kozak” Kozakiewicz – guitar and vocals, Rafał „Kuzyn” Piotrowiak – drums, Longin „Lo” Bartkowiak – bass and vocals, Mariusz „Maniek” Nalepa – almost everything (except bass), Łukasz Sokołowski – keyboards.
Zespół ma na swoim koncie dziewięć wydawnictw: „Strachy Na Lachy” (2003), „Piła Tango” (2005), „Autor” (2007), „Zakazane piosenki” (2008), „Dodekafonia” (2010), „Dekada” (2011), „!TO!” (2013) , „Przechodzień o wschodzie” (2017), „Piekło” (2021